Binalara en az yüzde 5 yenilenebilir enerji şartı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle olağan binalara nazaran güç verimliliği daha fazla olan ve kullandığı gücün muhakkak bir kısmını yenilenebilir güç kaynaklarından temin eden “Neredeyse Sıfır Güçlü Binalar” konseptine geçiş, etaplı olarak 1 Ocak’ta zarurî hale getirilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, düzenleme, Türkiye’nin beyan ettiği “2053 net sıfır emisyon binalar” gayesi kapsamında Binalarda Güç Performansı Yönetmeliği değişikliği ile hazırlandı.

Buna nazaran 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar güç performans sınıfı en az “B” olacak biçimde inşa edilecek.

Ayrıca bu binaların, kullandığı gücün en az yüzde 5’ini güneş gücü paneli, rüzgar gücü, ısı pompası üzere yenilenebilir güç kaynaklarından karşılaması mecburî olacak.

PENCERELERİN ISI YALITIM BEDELLERİ İYİLEŞTİRİLECEK

Bu yapıların hala “C” olan minimum güç performansının “B”ye çıkarılması ile ısı yalıtımında kullanılan yalıtım gereci kalınlıklarında da en az 2 santimetre artış olması gerekecek. Bu kapsamda taban ısı yalıtım materyali kalınlıkları İstanbul’da 5 santimetreden 7-8 santimetreye, Ankara’da ise 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkacak. Ayrıyeten pencerelerin ısı yalıtım kıymetleri güzelleştirilecek.

Bu sayede binaların, ısıl konfor kuralları bozulmadan ortalama yüzde 25 daha az güç tüketmeleri sağlanacak.

İTHALAT FATURASINDA DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜSÜ

Yapılan düzenleme gereği, 1 Ocak 2023’ten itibaren projeleri buna nazaran hazırlanmayan binalara ruhsat düzenlenemeyecek.

1 Ocak 2025’ten itibaren 2 bin metrekare üzeri tüm binalara yaygınlaştırılması ve kullanılan gücün en az yüzde 10’unun yenilenebilir güç kaynaklarından sağlaması zaruriliği da getirildi.

Yapıların 2023’ten sonra bu koşullara uygun inşa edilmesiyle Türkiye’nin güç ithalatı faturasında yıllık 10 milyar lira düşüş sağlanması, 2025’ten itibaren ise yıllık düşüşün 15 milyar liraya ulaşması hedefleniyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir