İmamoğlu davası için ‘toplanma’ yasağı geldi: Binlerce yurttaş ve avukat mağdur edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) lider ve üyelerine hakaret ettiği argümanıyla yargılandığı dava öncesi, Kartal’da toplanma ve basın açıklaması yapılması yasaklandı.

İmamoğlu’nun yargılandığı dava öncesi, Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi ve kaymakamlığın onayıyla, ilçe genelinde her türlü toplanma, basın açıklaması ve şov yürüyüşü yasaklanırken, “kamu sistemi ve kamunun iyiliğinin bozulması ihtimali” münasebet olarak gösterildi.

Toplanma yasağı sonrası toplumsal medya hesabından açıklama yapan Avukat Hüseyin Ersöz, birçok meslektaşının ve yurttaşın mağduriyet yaşadığını söyledi. 

Ersöz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu tabirleri kullandı;

“Anadolu Adliyesi’nde işi olan meslektaşlarımız büyük bir mağduriyet yaşıyor. Duruşmalar vaktinde görülmüyor, otoparklar kapalı. Yargıçlar dahi Adliyeye girmekte zorlanıyor. Heryer barikat ve polis. Bu kaosun nedeni Kartal Kaymakamlığı’nın aldığı yasaklama kararı. 

BU AKIL TUTULMASI SON BULMALI

Kaymakamlığın aldığı “toplantı ve şov yürüyüşü yasağı” kararının demokratik toplumlarda yerinin olmaması bir yana, 100-200 kişi toplanacak ve açıklama yapacak diye, Adliyede işi olan binlerce vatandaşın mağdur edilmesi öbür yana. Bu akıl tutulması son bulmalı.”

 

Öte yandan yollar büsbütün kapalı olduğu için birçok araç trafikte kaldı. Duruşmalarına yetişmeye çalışan avukatlar ise 20 dakikada gittiklerini söyledikleri yolu 2 buçuk saatte gidebildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir