Milli Eğitim Bakanı Özer’den önemli açıklamalar

Bakan Özer, “Ne olacak meslek liselerinin hali derken, büyük bir inanış ve kararlı formda, alandaki sorunları adım adım çözerek, yurt dışına ihracat yapan ve en başarılı öğrencilerin giderek kümelendiği bir lise cinsine dönüştü meslek lisesi” diye konuştu.  

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin ekim ayı olağan toplantısı, “2018-2022 Faaliyet Periyoduna ve Aktifliklerine Bir Bakış” ana gündemi ile Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de katıldı. İSO Yönetim Kurulu Lideri Erdal Bahçıvan ile meclis ve onur üyelerinin yer aldığı toplantıda İSO ile yapılan iş birlikleri için teşekkürlerini iletti.  

‘MESLEKİ EĞİTİME MEYYİT MUAMELESİ YAPILIYORDU’  

Bakan Özer yaptığı konuşmada, “Mesleki eğitime meyyit muamelesi yapılıyordu. Bilhassa 28 Şubat sürecinden sonra kat sayı uygulamasının 2012’de kaldırılmasına karşın istenilen performansı sergileme noktasında nitekim sorunlar vardı. Akademik olarak başarılı öğrencilerin, meslek liselerini seçmeleri, mesleksel eğitimdeki üretim kapasitesinin artması, mesleksel eğitimdeki Ar-Ge çalışmalarının yaygınlaşması, fikri mülkiyetle ilgili inovatif yaklaşımlarla ilgili, İSO’yla birlikte yapmış olduğumuz Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi bunların bir örneği. Artık meslek liselerinde patent, yararlı model, marka ve tasarım tescili ve ticarileşmesiyle ilgili atakların olduğu bir devir yaşandı” diye konuştu. 

‘MESLEK LİSESİ BAŞARILI ÖĞRENCİLERİN KÜMELENDİĞİ LİSE CİNSİNE DÖNÜŞTÜ’ 

Bakan Özer, “3-4 yıl üzere kısa müddette ne olacak meslek liselerinin hali derken, büyük bir inanış ve kararlı formda alandaki sorunları adım adım çözerek patent, yararlı model, yurt dışına ihracat yapan ve en başarılı öğrencilerin giderek kümelendiği bir lise tipine dönüştü meslek lisesi. İstanbul’da hamilik kapsamındaki atılan adımlar bunların hepsi, Türkiye’nin 81 vilayetine yaygınlaşan örneklikler teşkil etti. Bugüne gelmemize çok büyük katkıları oldu” dedi. 

‘ÇIRAK VE KALFA SAYISI 910 BİNE ÇIKTI’ 

Bakan Özer, “Küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok kritik olan çırak, kalfa, usta eğitimiyle ilgili de yeniden İSO ve İTO ile birlikte çok kıymetli bir sistem kurguladık. Mesleksel eğitim merkezlerindeki atılan bu atılımların ülkemize yararı şu. 2021 yılının aralık ayının sonunda bu ülkede çırak ve kalfa sayısı 159 bindi, tüm dallarda. Şu anda gelinen noktada çırak ve kalfa sayısı 910 bine çıktı. Beşeri sermayemizin niteliğini artırma, eğitimle ilgili kronik olduğu tez edilen tüm sorunların tahlili için inşallah sizlerle birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Ülkemize hoşluklar katma, iş dünyasının iş gücü piyasasının gereksinim duyduğu insan kaynağını nitelikli bir halde yetiştirilmesiyle ilgili de çok daha hoş iş birliklerimiz olur” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir